Założenia równowagi przestrzennej i budowy modelu tej równowagi.
1) Badany układ społeczno-gospodarczy ma wymiar przestrzenny i jest systemem regionów (chodzi tu zarówno o regiony działania, jak i regiony ekonomiczne), które są powiązane ze sobą stosunkami wymiennymi. Ale chodzi tu również o powiązanie podregionów. W ramach stosunków w Unii Europejskiej stworzono podregiony jako jednostki statystyczne, jako najważniejszy układ odniesienia. Te podregiony nazywają się w skrócie NUTS (NUTZ). – NUTS-1 oznacza całe państwo. – NUTS-2 to jest region (bardzo ważny). Nie ma relacji Burgundia-Paryż-Bruksela. Jest relacja Burgundia-Bruksela. – NUTS-3 to są podregiony. W województwie podkarpackim są 2 podregiony: krośnieńsko-przemyski i rzeszowsko-tamobrzeski. Są to oficjalnie zarejestrowane w UE. – NUTS-5 to są powiaty. – NUTS-6 to są gminy.
2) System (układ) ten poza dobrami ekonomicznymi produkuje i konsumuje dobra nieekonomiczne. Różnica między dobrami ekonomicznymi i pozaekonomicznymi dotyczy stopnia określoności. Dobra ekonomiczne są ściśle określone, a dobra nieekonomiczne nie są ściśle określone. Są to takie dobra, jak: władza, szacunek, przedsiębiorczość, kwalifikacje. W tym względzie badanie systemów regionalnych pod kątem równowagi przestrzennej obejmuje określenie warunków, jakie system musi spełnić, aby osiągnąć stan równowagi oraz przeprowadzić dowód, że dla systemu i dla układu określonego przez te warunki równowaga rzeczywiście istnieje.
3) Wprowadza się nowe podmioty gospodarcze – oprócz osób i przedsiębiorstw – organizacje zarządzane zbiorowo oraz instytucje, które kierują się nie dobrem w postaci zysku, ale dobrem publicznym. Możemy więc powiedzieć, że są to instytucje non-profit.
4) Dopuszcza się wpływ systemów wartości i norm społecznych na decyzje poszczególnych podmiotów gospodarczych, niegospodarczych w gospodarce przestrzennej. Tymi podmiotami są władze publiczne na różnych szczeblach, są podmioty gospodarujące różnych rzędów, są gospodarstwa domowe, są także pojedynczy ludzie, których gospodarka przestrzenna bezpośrednio dotyczy, których interes jest ujęty w gospodarce przestrzennej.